Galileusz - nauka i twórczość

 Galileusz z włoskiego Galileo Galilei ur. 15 lutego 1564 w Pizie, zm. 8 stycznia 1642 koło Florencji , włoski astronom, astrolog, fizyk i filozof, twórca podstaw nowożytnej fizyki.

Zwolennik heliocentrycznej budowy świata i teorii Mikołaja Kopernika. W marcu 1616 r. dzieło Kopernika zostało wprowadzone na indeks ksiąg zakazanych. Galileusz w 1632 wrócił do problemu publikując Dialog o dwóch najważniejszych systemach świata: ptolemeuszowym i kopernikowym. 22 czerwca 1633 r. inkwizycja skazała 69-letniego wówczas uczonego na areszt domowy oraz cotygodniowe odmawianie siedmiu psalmów pokutnych przez trzy lata za to, iż złamał zakaz z 1616 roku i głosił tezy Kopernika, nie potrafiąc ich udowodnić.

Heliocentryzm – teoria budowy Układu Słonecznego, według której w wersji historycznej Słońce znajduje się w  środku Wszechświata, zaś w jego współczesnym wydaniu w centrum Układu Słonecznego jest Słońce, a wszystkie planety, łącznie z Ziemią, je obiegają.

Galileusz był twórcą metody eksperymentalno-matematycznej w naukach przyrodniczych, która jest aktualna do dzisiaj. Uważał on, że nie należy siedzieć i spekulować, tylko trzeba robić doświadczenia i mierzyć to, co mierzalne: kształty, ruchy. Nie zgadzał się z tymi, którzy nie chcą nawet spojrzeć przez teleskop. Fakty doświadczalne, to jego zdaniem, nie jest wszystko. Trzeba teraz wyciągać wnioski, dostrzec prawidłowości i zapisywać je w języku matematyki. Według Galileusza, należy badać zależności między mierzalnymi cechami. Interesowały go prawa, a nie istota rzeczy, np. czym jest materia. Był zwolennikiem przyczynowości, a nie celowości zjawisk, czyli uważał, że wszystko ma przyczynę, a nie z góry ustalony cel (np. Bóg, doskonałość lub służenie pożytkowi człowieka).

Niektóre z wynalazków wynalezione w XVII i XVIII są do dziś powszechnie stosowane. Co prawda w czasami całkowicie odmienione ale na bazie prototypów z baroku. Dzięki nim mamy prostsze, lepsze życie i więcej czasu. Bardzo zżyliśmy się i przyzwyczailiśmy do tych osiągnięć techniki i nauki, że czasami trudno się obejść bez tych urządzeń. Wynalazcy poświęcali długie lata, a czasami całe swoje życie aby skonstruować swe wynalazki.
Około roku 1606-1607 Galileusz skonstruował termometr. Wykorzystał w nim zależność gęstości ciała od temperatury. W 1609 r. Galileusz był jednym z pierwszych, którzy używali teleskopu do obserwacji gwiazd, planet i księżyca. W 1610 r. wykorzystując części teleskopu skonstruował ulepszony mikroskop.7 stycznia 1610 - odkrył księżyce Jowisza - Io, Europa, Kallisto; 11 stycznia 1610 - odkrył kolejny księżyc Jowisza - Ganimedesa. 1610 r. Galileusz odkrywa wirujące dokoła Saturna ciała.

Grawitacyjna zasada Galileusza – inaczej zwana prawem swobodnego spadania ciał w polu grawitacyjnym, odkryta przez Galileusza w 1602 r. Głosi, że w jednorodnym polu grawitacyjnym przy braku innych sił (takich jak tarcie), wszystkie ciała spadają z jednakowym przyspieszeniem.(Zasada ta nie jest spełniona w przypadku istnienia np. oporu powietrza i dlatego w powietrzu piórko spada wolniej niż metalowa kula.)
Doświadczenie potwierdzajace teze Galileusza o 2 spadających cialach i roznych masach:




Bajka, która w prosty sposób pokazuje życie Galileusza.


Znane powiedzenia:
A jednak się kręci (wł. Eppur' si muove).
Księga natury pisana jest w matematycznym języku.
Nagromadzenie danych to nie jest jeszcze nauka.

BAROK

Barok główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnio europejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy: od XVI wieku do pierwszej połowy XVIII wieku. Barok obejmował wszystkie przejawy działalności literackiej i artystycznej, a także filozofię i architekturę. U jego podstaw leżał sprzeciw wobec renesansowego klasycyzmu, głęboka religijność, mistycyzm i egzystencjalny niepokój.

Filozofowie:
Giordano Bruno; Galileusz; Kartezjusz; Spinoza; Gottfried Leibniz; Wolter; John Locke
Naukowcy:
William Harvey; Gottfried Wilhelm Leibniz; Galileusz; Isaac Newton; Blaise Pascal; Baruch Spinoza; Thomas Hobbes
Artyści:
-pisarze
Szekspir
Jan Chryzostom Pasek; Maciej Kazimierz Sarbiewski; Molier
-kompozytorzy
Jan Sebastian Bach; Antonio Vivaldi
-malarze
Peter Paul Rubens; Michelangelo de Caravaggio; Diego da Silva Velzquez
-rzeźbiarze
Fontana; Algardi